Monday Night Youth Races

More
7 months 1 week ago #26422 by Louise Keane
Monday Night Youth Races was created by Louise Keane
Monday night youth racing is back up and running again in Corkagh Monday. All are welcome along, any type of bike so long as it is roadworthy, all ages from 3-16, and all levels of ability from absolute beginner to seasoned internationals.

Sign on is from 18:30 to 19:00, and racing runs from 19:00 to roughly 20:00 or possibly a bit longer depending on numbers. We'll be there every Monday from now until the end of the Summer holidays.

Entry fee is €2 and can be paid on the night.
The following user(s) said Thank You: Darran Kearney

Please Log in to join the conversation.

More
7 months 2 days ago - 7 months 1 day ago #26480 by Dave Mc
Replied by Dave Mc on topic Monday Night Youth Races
14th May 2018

We had another great turnout of almost 40 youths out in Corkagh park tonight, and there was some super racing on show.

B race placings (21 starters):
A mixture of all the groups from limit to semi-scratch in the placings, with only the scratch riders missing out. First timer and youngest competitor on the day Tom Flynn made the most of his handicap, and very nearly stole the win, getting pipped into 2nd place on the line.
1st, Cara Holmes (U10), Orwell;
2nd, Tom Flynn (U6), U/A;
3rd, Elba Bayon (U8), U/A;
4th, Evan O'Hara-Ng (U12), Inspiration;
5th, Danny O'Beirne (U8), Blanch Wheelies;
6th, Odhran Reilly (U10), Orwell.

A race placings (17 starters):
Limit and semi-limit came together on the final corner, and split the placings evenly between them. Semi-scratch just missed the catch and rolled in 10 seconds further back, while scratch never came close to getting on terms.
1st, Darragh Saunders (U12), Orwell;
2nd, Luca Holmes (U12), Orwell;
3rd, Aine Reilly (U12), Orwell;
4th, Aidan Bayon (U12), U/A;
5th, Aoife Murtagh (U14), Lucan;
6th, Killian O'Brien (U12), Orwell.

We will have an evening off next Monday as there's another group booked in to the park, but we will be back the following Monday (28th) and then every subsequent Monday until the end of the summer.
Last edit: 7 months 1 day ago by Dave Mc.
The following user(s) said Thank You: Martyn Holmes, Louise Keane, Stephen Ryan

Please Log in to join the conversation.

More
6 months 2 weeks ago - 6 months 2 weeks ago #26640 by Dave Mc
Replied by Dave Mc on topic Monday Night Youth Races
Monday 28th May.

We had another super night for racing, with 29 kids signing on.

One lap Time trial times:
Annie Roche (U14),Orwell, 1:40;
Luke Bernie (U14), Dunboyne, 1:43;
Luca Holmes (U12), Orwell, 1:45;
Callum Byrne (U14), Sundrive, 1:52;
Christopher Marshal (U14), Orwell, 1:53;
Katie Reilly (U14), Orwell, 1:54;
Darragh Saunders (U12), Orwell, 1:54;
Killian O'Brien (U12), Orwell, 1:54;
Aidan Bayon (U12), U/A, 2:00;
Ethan Durdle (U8), Orwell, 2:12;
Finn Handley (U12), Swords, 2:14;
Aine Reilly (U12), Orwell, 2:15;
Reilly Dickson (7), Gold Coast, 2:15;
Karl Bernie (U10), Dunboyne, 2:32;
Evan O'Hara-Ng (U12), Dunboyne, 2:32;
Alberto Hierro (U10), Orwell, 2:37;
Cara Holmes (U10), Orwell, 2:38;
Odhran Reilly (U8), Orwell, 2:44;
Elba Bayon (U10), U/A, 2:47;
Aoife Shine (U8), Skane, 2:49;
Leo Andersons (U8), Orwell, 2:50;
Evan Bernie (U12), Dunboyne, 2:53;
Paddy Shine (U10), Skane, 2:54;
Adele Durdle (U6), Orwell, 3:20;
Dario Hierro (7), Orwell, 3:35;
Livia Holmes (7), Orwell, 3:39;
Tom Flynn (6), U/A, 4:33;
Oisin Handley (U8), Swords, 5:13;
Emily Dowler (4), Orwell, 9:00.

CP race 1:
1st, Oisin Handley (U8), Swords;
2nd, Dario Hierro (7), Orwell;
3rd, Livia Holmes (7), Orwell;
4th, Emily Dowler (4), Orwell;
5th, Adele Durdle (6), Orwell;
6th, Tom Flynn (6), Orwell.

CP race 2:
1st, Evan O'Hara-Ng (U12), Dunboyne;
2nd, Evan Bernie (U12), Dunboyne;
3rd, Karl Bernie (U10), Dunboyne;
4th, Alberto Hierro (U10), Orwell;
5th, Odhran Reilly (U8), Orwell;
6th, Elba Bayon (U10), U/A.

CP race 3:
1st, Annie Roche (U14), Orwell;
2nd, Luca Holmes (U12), Orwell;
3rd, Katie Reilly (U14), Orwell;
4th, Christopher Marshall (U14), Orwell;
5th, Luke Bernie (U14), Dunboyne;
6th, Darragh Saunders (U12), Orwell.
Last edit: 6 months 2 weeks ago by Dave Mc.
The following user(s) said Thank You: Martyn Holmes, Louise Keane, Dave Murnane, Stephen Ryan, Valdis Andersons, Conor Dowler

Please Log in to join the conversation.

More
6 months 2 weeks ago #26656 by Conor Dowler
Replied by Conor Dowler on topic Monday Night Youth Races
Emily has asked me to dispute her TT time as she feels she definitely gave a sub 9 minute effort!

Very well run Dave. Emily was delighted with her prize in her first ever race! :-)

Please Log in to join the conversation.

More
6 months 1 week ago - 6 months 1 week ago #26715 by Stephen Ryan
Replied by Stephen Ryan on topic Monday Night Youth Races
27 took to the starting line

TT times in starting order -
Small lap
Paddy Shine (Skane) 1.34
Aoife Shine (Skane) 1.46
Caroline Monk (u/a) 2.20
Hannah Monk (u/a) 2.18
Odhran Reilly (Real Madrid) 1.42
Leo Andersons (Orwell) 1.46
Colum McLaughlin (Blanch) 1.32
Sadhbh McLaughlin (Blanch) 2.14
Oisin Handley (Swords) 1.43
Eoin O'Loughlin (u.a) 1.57
Simon O'Loughlin (u/a) 2.32
Alberto Hierro (Orwell) 2.26

Large Lap
U12
Aine Reilly (Orwell) 2.22
Ryan Fox (Orwell) 1.43
Luca Holmes (Orwell) 1.40
Killian O'Brien (Orwel) 1.48
Finn Handley (Swords) 2.08
Orlaith Murtagh (Lucan) 2.23
Evan O'Hara Ng (Inspiration/Dunboyne) 2.19

U14
Mikey Flaherty (Lakeside) 1.29
Ruairi Byrne (Orwell) 1.32
Katie Reilly (Orwell) 1.49
Aoife O'Brien (Lakeside) 1.33
Christopher Marshall (Orwell) 1.52
Aoife Murtagh (Lucan) 2.02

U16
Dylan Baker (Orwell) 1.26
Conor Murphy-Rogers (Orwell) 1.26

/_______

Slow Bike Race
U10's -
1st Colum McLaughlin
2nd Paddy Shine
3rd Oisin Handley

Bottle Pass -was a tie between the two teams , captained by Dylan and Conor with 16 each.

Handicap
U10's
1st Alberto Hierro (Limit) : Upgrade to Scratch next week
2nd Eoin O'Loughlin (Limit)
3rd Colum McLoughlin (Scratch)

1st Girl (and 6th overall)
Aoife Shine (semi-scratch)

U12/14/16 Handicap
1st Conor Murphy Rogers (Scratch)
2nd Dylan Baker (Scratch)
3rd Aoife O'Brien (Scratch by choice)

1st unplaced u14 & 4th overalll - Ruari Byrne (Scratch by choice)
1st U12 and 5th overall Ryan Fox (semi-limit)

Back @Corkagh every Monday till schools are back -all welcome
Last edit: 6 months 1 week ago by Stephen Ryan.
The following user(s) said Thank You: Dave Mc, Martyn Holmes, Gillian Baker

Please Log in to join the conversation.

More
6 months 5 days ago #26799 by Dave Mc
Replied by Dave Mc on topic Monday Night Youth Races
Monday 11th June

We had another big turnout with over 40 starters across the age groups. Top 10 for each group were taken.

CP race 1:
1st, Sadhbh McLaughlin (6), U/A;
2nd, Nora Bayon (5), U/A;
3rd, Eoin O'Loughlin (U10), U/A;
4th, Elba Bayon (U10), U/A;
5th, Livia Holmes (7), Orwell;
6th, Oisin Handley (U8), Swords;
7th, Caroline Monk (7), U/A;
8th, Simon O'Loughlin (7), U/A;
9th, Hannah Monk (6), U/A;
10th, Dario Hierro (7), Orwell.

CP race 2:
1st, Aine Reilly (U12), Orwell;
2nd, Anna Cobbe (U10), Orwell;
3rd, Colum McLaughlin (U10), U/A;
4th, Orlaith Murtagh (U12), Lucan;
5th, Sean Tolan (U12), Lusk Freewheelers;
6th, Karl Bernie (U10), Dunboyne;
7th, Aoife Shine (U8), Skane;
8th, Jake Quinn (U10), Skane;
9th, Katie Dunne (U10), U/A;
10th, Finn Handley (U12), Swords.

CP race 3:
1st, Katie Reilly (U14), Orwell;
2nd, Luca Holmes (U12), Orwell;
3rd, Luke Bernie (U14), Dunboyne;
4th, Conor Murphy Rogers (U16), Orwell;
5th, Aidan Bayon (U12), U/A;
6th, Ronan O'Connor (U16), Orwell;
7th, Ryan Fox (U12), Orwell;
8th, Dylan Baker (U16), Orwell;
9th, Oisin May (U12), Orwell;
10th, Matthew Boughton (U12), Dunboyne.
The following user(s) said Thank You: Martyn Holmes, Louise Keane, Dave Murnane, Stephen Ryan, Terry Reilly

Please Log in to join the conversation.

More
5 months 4 weeks ago - 5 months 4 weeks ago #26907 by Dave Mc
Replied by Dave Mc on topic Monday Night Youth Races
Monday 18th June

It was a much smaller turnout tonight with weather, holidays and a full calendar all taking their toll, but we still had 20 riders and some quality racing.

CP race 1:
1st, Eoin O'Loughlin (U10), U/A;
2nd, Sadhbh McLaughlin (6), U/A;
3rd, Simon O'Loughlin (7), U/A;
4th, Ronan Hudson (&), U/A;
5th, Livia Holmes (7), Orwell.

CP race 2:
1st, Elba Bayon (U10), U/A;
2nd, Anna Cobbe (U10), Orwell;
3rd, Jake Quinn (U10), Skane;
4th, Evan O'Hara Ng (U12), Inspiration/Dunboyne;
5th, Cara Holmes (U10), Orwell;
6th, Colum McLaughlin (U10), U/A;
7th, Aoife Shine (U8), Skane.

CP race 3:
1st, Chris Donald (U16), Madigan;
2nd, Luca Holmes (U12), Orwell;
3rd, Killian O'Brien (U12), Orwell;
4th, Niall Kelly (U16), Wicklow Tri;
5th, Annie Roche (U14), Orwell;
6th, Aidan Bayon (U12), U/A;
7th, Greg Brenner (J), Orwell.

Skills competition heat winners:
1st, Evan O'Hara Ng;
2nd, Colum McLaughlin;
3rd, Anna Cobbe;
4th, Killian O'Brien;
5th, Chris Donald.

Skills finalists (slow bike race):
1st, Chris Donald;
2nd, Killian O'Brien;
3rd, Anna Cobbe.
Last edit: 5 months 4 weeks ago by Dave Mc.
The following user(s) said Thank You: Neal Hudson, Martyn Holmes, Louise Keane, Stephen Ryan

Please Log in to join the conversation.

More
5 months 6 days ago #27195 by Stephen Ryan
Replied by Stephen Ryan on topic Monday Night Youth Races
Thanks to Ivan O'Brien for the round up from last night

We had twenty five starters and plenty of supporters for an evening’s racing in the shadow of the fun fair that had appeared beside the track - clearly somebody had been spreading rumours about how much fun everyone has in Corkagh Park on a summer evening! It was another beautiful evening in what has been an amazing summer, and perfect for some fast times.

After the time trial we split into two groups for elimination races, ever-decreasing circles and handicap races. Final results were taking by combining results from the elimination and handicap races.

In the junior race Karl Bernie (Dunboybe) and Anna Cobbe (Orwell) swapped 3rd and 4th between the two races to share third overall, while Oisín Handler (Swords) was second in both races. Colin McLoughlin (Blanchardstown) took two fine wins to take the overall.

The senior elimination race involved a small bit of confusion for the first elimination from the fast group (the Commissaire holds his hands up here), but there was no doubt about the winner as Niall Kelly withstood Ryan Fox’s (both Orwell) early sprint before launching his own for a clear win. The senior handicap came together up the last hill: Luke Bernie (Dunboyne: SL) won by 5 seconds followed by Katie Reilly (Orwell: SS) and Áine Reilly (Orwell: L), with the fast-galloping Scratch group of Niall and Ryan almost catching her on the line, Matthew Boughton (Inspiration: L) just behind in 6th - only 5 seconds separated second to sixth, so every pedal stroke counted!
When the sums were done our final placings were Ryan in 4th, Luke in 3rd and joint first for Niall and Katie.

But most importantly of all, everyone had a great time - much more than the shrieking masses on the funfair rides!
The following user(s) said Thank You: Louise Keane, Shauna Whelan

Please Log in to join the conversation.

More
5 months 31 minutes ago #27279 by Stephen Ryan
Replied by Stephen Ryan on topic Monday Night Youth Races
Thanks Terry Reilly for the round up

On Monday we had 23 sign on. We ran a short lap TT for the U10's and a full lap for the U12 and above.
Newcomer Poppy Hamilton (U8) took the Glory in the Short TT @1:22
in the U12's Ryan Fox 1:38
U14 Ruairi Byrne 1:34
U16 Andrew Ryan 1:28

In the U10's Elimination Race:
1st. Fionn Crinion (IMBRC)
2nd. Poppy Hamilton (Shimna Wheelers)
3rd. Mathew Keogh (Unattached)

Senior Elimination Race: (remember guys (i.e Ruairi) its not about being 1st each lap)
1st. Andrew Ryan (Orwell)
2nd Ruairi Byrne (Orwell)
3rd. David Forbes (Orwell)

U10's CP
1st. Laoise Crinion (IMBRC)
2nd. Evan ( Mc Nally Swords)
3rd. Oisin (Mc Nally Swords)

Senior Crit, After working out the handicap for a 5 lap race, I bowed to pressure from the older crew and ran a 15min + 2 Lap Crit. Was going to throw in some Primes but all I could muster was some notepads and drawstring bags ( thanks Una) in the end they weren't required as all raced hard from the start and my 5 lap handicapping, which i never changed, was blown apart. The result was as the Elimination Race:
1st. Andrew Ryan (Orwell)
2nd Ruairi Byrne (Orwell)
3rd. David Forbes (Orwell)
Ryan Fox chased hard to get back to David Forbes but ultimately took a very respectable 4th.

Una's drawstring bags where presented as attendance prizes to younger guys.

We have a Blue Bell helmet which we found after the event.
The following user(s) said Thank You: Dave Mc

Please Log in to join the conversation.

More
4 months 3 weeks ago - 4 months 3 weeks ago #27379 by Stephen Ryan
Replied by Stephen Ryan on topic Monday Night Youth Races
31 raced last night - started in sunshine , finished in rain .

Under 10's
Name Club Time Trial CP result Elimination
Davis Quinn (Orwell) 01:13 U12

Matthew Keogh 01:20 A 1st 3rd
Fionn Crinnion (IMBRC) 01:33 A 3rd 1st
Leo Andersons (Orwell) 01:36 A 6th
Eoghan Hammond(Lucan) 01:37 A 2nd
Callum McLaughlin(Blanch) 01:38 A 4th 2nd
Eoin O'Loughlin 01:45 A 5th
Oisin Handley (Swords) 01:46 A 7th

Hannah Monk 02:04 B1 8th
Noah Buck (Lucan) 02:04 B1 3rd
Evan (Swords) 02:10 B1 6th
Caroline Monk 02:12 B1 7th
Laoise Crinnion (IMBRC) 02:17 B1 5th
Simon O'Loughlin 02:22 B1 2nd
Sadhb McLaughlin(Blanch) 02:27 B1 4th
Sophie DNS 1st

Tom Flynn 02:42 B2
Danny O'Brien (Blanch) 03:02 B2
Brody 04:12 B2
Louie O'Brien (Blanch) 04:23 B2

If anyone knows how to format the above or below into a table please do let me know. It looks all nice and neat in the Previewer.

Senior Youths
Name Club Time Trial CP race CP result Elimination
Ryan Fox (Orwell) 01:39 SS 4th 3rd
Aine Reilly (Orwell) 01:59 L 3rd 9th
Matthew Broughton (Ins) 02:01 L 8th
Finn Handley (Swords) 02:06 L 10th
Senan Howlin(Inspiration) 02:08 L 11th
Davis Quinn DNS L 6th 6th

Katie O'Reilly (Orwell) 01:49 SL 5th 5th
Benedikt Wogr (Inspiration) 01:51 SL 7th
Christopher Marshall(Orwell)01:52 SL 4th 4th

Andrew Ryan (Orwell) 01:27 S 1st 2nd
David Forbes (Orwell) 01:36 SS 2nd 1st


@Terry - am missing a few placings from the CP - can you help?

File Attachment:

File Name: Results230...7-26.pdf
File Size:105 KB
Attachments:
Last edit: 4 months 3 weeks ago by Stephen Ryan.

Please Log in to join the conversation.

More
4 months 1 week ago #27598 by Dave Mc
Replied by Dave Mc on topic Monday Night Youth Races
Monday 6th of August.
The bank holiday meant we had a small turnout, but lots of quality racing.

U6/U8 CP:
1st, Caroline Monk, U/A;
2nd, Evan Doyle, Swords;
3rd, Danny McLoughlin, Orwell.

U10/U12 CP:
1st, Senan Howlin, Dunboyne;
2nd, Eoghan Hammond, Lucan;
3rd, Cormac Tormey, Dunboyne;
4th, Poppy Hamilton, Shimna;
5th, Matthew Keogh, Lucan;
6th, Karl Bernie, Dunboyne;
7th, Dylan Molloy, Dunboyne.

U14/U16 CP:
1st, Dylan Baker, Orwell;
2nd, David Forbes, Orwell;
3rd, Sam Taylor, Orwell;
4th, Luke Bernie, Dunboyne;
5th, Benedikt Wugr, Dunboyne.
The following user(s) said Thank You: Stephen Ryan

Please Log in to join the conversation.

Time to create page: 0.132 seconds
Powered by Kunena Forum