A belated list of those who were presented with awards, medals or trophies at the end of season prize-giving!

 

Leisure Rookie of the Year

Valerie Plant

Peter McGrath

 
Peter and Valerie are presented with their awards by Noel O'Neill, while MC Declan Quigley looks on

 

Endurance Racing and Extreme Audax

Irish Ultra Challenge covering 1,100km

Philip Culbert

1,200km Mile Failte

James O'Callaghan and Tony Walsh

National 24 Hr TT - 594.82kms

Dave McLoughlin

Team event - Le Fleches d’Irlande with 532 KMS cycled in 24 hours.

Dave Mc, Balazs Galambos, and Eoin Byrne

 

Audax Awards

Super Randonneurs

John Turner, Joe Fitzpatrick, Leonard Kaye, Andrew Potts and Colin Coffey

Randonneur Round the Year

Eugene Dillon, Tony Walsh Andrew Potts, Colin Coffey, Ken Maloney, Leonard Kaye and John Kirby

One 4 Provinces Award

John Turner

300km

Andrew, Anna, Colin, John, James, Joe, Ken, Kashif , Leonard, Mel, Michael, Tara , and Val.

400km

Andrew, Anna, Colin, Dave, James, Joe, John, Kashif, Ken, Leonard, Tara and Val.

600km

Andrew, Colin, Joe, John, Leonard and Michael.

 

Leisure Challenges

Wild Atlantic Way

Frances Conway
Stefan Foster
Adrian Gallagher
Caitriona Kieran
Rachel McCluskey
Sarah McDonagh
Cathy O Brien
Kashif Qayyum

Around Ireland

Colm Cronin
Joe Fitzpatrick
George Flanagan
Alan Gordon
Leonard Kaye
Anne Marie Kean
Clare Keogh
Lorcan Lynch
Tara Nelson
Aisling Ni Neill
Valerie Plant
Tom Weymes

32 Counties

Eugene Dillon
Denis Gleeson
Evan Hughes
Shaun Kelly
James O'Callaghan
Gráinne O'Callaghan
Andrew Potts
Robert Tully

 

Climbing Challenge

La Vuelta

Colm Agnew
Triona Agnew
Frances Conway
Gillian Fitzgerald
Stefan Foster
Adrian Gallagher
Jeremy Goff
Anne Marie Kean
Clare Keogh
Caitriona Kieran
Lorcan Lynch
Sarah McDonagh
Guy McDonnell
Cathy O Brien
Valerie Plant
Kashif Qayyum

Le Tour

Colm Cronin
George
Flanagan Alan Gordon
Denis Gleeson
Leonard Kaye
Tara Nelson
Aisling Ni Neill
Luke Potter
Andrew Potts

Giro

Sinéad Brennan
Eugene Dillon
Joe Fitzpatrick
Angela Halpin
Evan Hughes
Shaun Kelly
Sinead Kennedy
annemarie loughrey
James O'Callaghan
Gráinne O'Callaghan
Robert Tully
Tom Weymes

 

Randonneur

Eugene Dillon
Joe Fitzpatrick
Evan Hughes
Leonard Kaye
Dave McLoughlin
Aisling Ni Neill
Gráinne O'Callaghan
James O'Callaghan

 

High 5 Awards

Alan Gordon
Ann Marie Kean
Andrew Potts
Bryan Johnston
Cathy O'Brien
Joe Fitzpatrick
Ken Moloney
Leonard Kaye
Clare Keogh
Peter McGrath
Rachel McCluskey
Stefan Foster
Tommy Smith
Fiona Agnew
Valerie Plant

 

Spirit of Leisure

Clare Keogh

Rachel McCluskey

 

Best Newcomers (racing)

Aine Donegan

Anthony Mulholland

 

Most Improved

Paul Forristal

Breda Horan

 

Time Trials

Men's 10TT

1 Paul Forristal
2 Brian McNally
3 Dick O'Brien

Women's 10TT

1 Ciara Kinch
2 Yvonne Doran
3 Breda Horan

Men's 25TT

1 Brian McNally
2 Eoin Ahern
3 Eoin Byrne

Women's 25TT

1 Yvonne Doran

Men's Hill Climb

1 Luke McMullan
2 Eoin Byrne
3 Eoin Ahern

Women's Hill Climb

1 Breda Horan
2 Charlotte Stevens
3 Louise Keane

 


Bryan McNally, winner of the 25TT as well as the overall in the BAR and Club League

Best All Rounder

Men

1 Brian McNally
2 Eoin Byrne
3 Balazs Galambos

Women

1 Yvonne Doran
2 Breda Horan
3 Charlotte Stevens

 

Road Race

Men

1 Bryan Geary
2 Neal Hudson
3 Diarmuid Collins

Women

1 Yvonne Doran
2 Monica Freiband
3 Orla Hendron

 

Track

Overall:

1 Valdis Andersons
2 Daniel McElroy
3 Fionn Sheridan

Youths

1 Christopher Marshall
2 Callum Byrne
3 Áine Reilly

 

CX

1 Eoin Ahern
2 Ian Devlin
3 Barry O’Brien

 


Breda Horan, winner of the women's Club League title

Club League

Men

1 Brian McNally
2 Paul Forristal
3 Eoin Ahern

Women

1 Breda Horan
2 Yvonne Doran
3 Charlotte Stevens

 

 

 

0
0
0
s2smodern
powered by social2s